Obvestila

VABILO: 4. biološki večer - Domen Stanič - Gozdni inženirji - detli in njihova vloga v gozdnem ekosistemu - 12.1.2021

VABILO: 4. biološki večer - Domen Stanič - Gozdni inženirji - detli in njihova vloga v gozdnem ekosistemu - 12.1.2021

od Martin Senič -
Število odgovorov: 1

Pozdravljeni, 

sporočam vam, da bo v sredo, 12. 1. 2022 ob 19.00 potekal 4. biološki večer z naslovom Gozdni inženirji - detli in njihova vloga v gozdnem ekosistemu, katerega bo izvedel varstveni ornitolog Domen Stanič.

Tokrat bo dogodek potekal v hibrini obliki. V živo bo predavanje potekalo v VP3, na Glagoljaški ulici 8. Preko spleta pa nas lahko spremljate na povezavi: http://upr-si.zoom.us/j/82928932580. Dogodek bo dvojezičen in bo s pomočjo simultanega prevajanja izveden tudi v Italijanskem jeziku. Vabim vas, da se nam pridružite in povabite še kakšnega kolega, katerega bi predavanje morebiti zanimalo.

O predavanju:
Primarni duplarji, med katere spadajo detli in žolne, so za gozdni ekosistem zelo pomembna skupina ptic. Z ustvarjanjem dupel v drevesih nudijo zatočišče širokemu naboru drugih gozdnih živali. Zaradi sodobnih načinov gospodarjenja z gozdom so populacije nekaterih vrst detlov že zdesetkane in jim lokalno celo grozi izumrtje. Na predavanju bomo spoznali glavne značilnosti detlov in žoln, s poudarkom na vlogi, ki jo opravljajo v gozdnem ekosistemu. Podrobneje se bomo posvetili trem ogroženim vrstam gozdnih specialistov: srednjemu, triprstemu in belohrbtemu detlu. Z bogato selekcijo avtorjevih fotografiji s terena bomo orisali ekološke zahteve treh vrst. V zadnjem delu predavanja bomo spoznali tudi izzive ohranjanja detlov in gozdne biodiverzitete ter predstavili aktivnosti, ki se izvajajo v sklopu ACF projekta Varuhi naravnih gozdov. Predavanje je omogočil Program ACF v Sloveniji 2014-2021.

O predavatelju:

Domen Stanič je zaposlen kot varstveni ornitolog na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije – DOPPS. V naravnem rezervatu Škocjanski zatok skrbi za monitoring ptic in analizo podatkov, različne popise ptic pa opravlja tudi drugje na terenu. V sklopu projekta Varuhi naravnih gozdov se posveča raziskovanju belohrbtega detla s pomočjo telemetrije. Najbolj ga zanimajo prav detli, obenem pa tudi gozdna ekologija, predvsem v povezavi z odmrlo lesno maso. Spomladi in poleti se rad posveča tudi botaniki, metuljem in drugim nevretenčarjem. Do nedavnega je bil kot naravoslovni vodnik aktiven na področju ekoturizma. Ptice in ostalo biotsko raznolikost Slovenije aktivno promovira preko svoje spletne strani www.wild-slovenia.com in na socialnih omrežjih.

Več o predavanju in predavatelju lahko najdete:

- https://bioloski-veceri.famnit.upr.si/sl/program/4-vecer/
- https://www.facebook.com/events/1094246744749591

Vabljeni!

V odgovor na Martin Senič

Re: VABILO: 4. biološki večer - Domen Stanič - Gozdni inženirji - detli in njihova vloga v gozdnem ekosistemu - 12.1.2021

od Martin Senič -
Pozdravljeni,

pišem, da vas opomnim na 4. biološki večer, ki bo potekal to sredo 12.1.2022 ob 19h uri v hibridni obliki. Predavanje z naslovom "Gozdni inženirji - detli in njihova vloga v gozdnem ekosistemu" bo potekalo v VP3. Izvedel ga bo varstveni ornitolog, Domen Stanič iz Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije – DOPPS.
Kljub razmeram bi vas želel spodbuditi, da v kolikor uspete nas spremljate v živo, saj se trudimo da vsaj del dogodkov izvedemo tudi v klasični obliki.

Več o predavanju in predavatelju lahko najdete:

- https://bioloski-veceri.famnit.upr.si/sl/program/4-vecer/
- https://www.facebook.com/events/1094246744749591

Vabljeni!

S prijetnimi pozdravi,
Martin Senič